Wystawa „Ślad pamięciowy” w Karsznickim skansenie

Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, zaprasza do swojej filii Skansenu Lokomotyw i Urządzeń Technicznych przy ul. Kolejowej 6 na pokaz artystycznej instalacji multimedialnej „Ślad pamięciowy” profesor Izabeli Łapińskiej. Wernisaż rozpocznie się 17.09.2023r., o godzinie 19:00. Finisaż zaplanowano na 11.10.2023r. o godzinie 18:00

To głęboko poruszający projekt fotograficzno-historyczny prezentujący portrety osób represjonowanych. Projekt „Ślad pamięciowy: to rejestracja ludzi niszczonych przez systemy totalitarne, ludzi, którzy przeżyli piekło wykluczenia i milczenia, którzy w imię ideałów i wartości doznali bólu i poniżenia. Instalacja zostanie zaprezentowana 17 września w rocznicę zbrojnej napaści Związku Radzieckiego na Polskę w wagonie towarowym typu Kdth, który często wykorzystywany był w czasie II wojny światowej do transportu osób deportowanych i transportowanych do obozów koncentracyjnych. W wagonach kolejowych przeznaczonych dla przewozu towarów i zwierząt wywożono Polaków w głąb Rosji, do niemieckiej III Rzeszy, do obozów zagłady.

Projekt składa się z trzech części - to zesłańcy na Sybir, to dzieci wywiezione do III Rzeszy na przymusowe roboty i to także więźniowie polityczni okresu stalinowskiego w Polsce Ludowej. Młodzi ludzie ze Związki Białej Tarczy i z organizacji Huragan, którzy w latach 50. walczyli w Polsce z okupantem sowieckim, za co byli bici i torturowani w Wojewódzkim Urzędzie Bezpieczeństwa na Anstadta 7 w Łodzi – dzisiaj liceum nr XII. To licealiści, którzy za ulotki o okupancie radzieckim otrzymali w wojskowym sądzie 40 stronicowe wyroki i do 15 lat ciężkiego więzienia.

Z każdym z bohaterów fotograf Izabela Łapińska spędziła wiele godzin, rozmawiając i nagrywając ich wspomnienia a potem fotografując ich twarze w konwencji fotografii policyjnej, jak kryminalistów trzymających własnoręcznie napisane swoje imię i nazwisko. To portrety en face i z profilu. Wspomnienia przepisała, a potem poprosiła dzieci, by przeczytały historie, które ponownie zostały nagrane.

Wystawa gościła już w galerii FF w Łodzi, w Muzeum Ziemi Wieluńskiej, w Muzeum Kresów w Lubaczowie, a w 83. rocznicę pierwszej deportacji Polaków na Sybir towarzyszyła jako instalacja Biegowi Pamięci Sybiru w Białymstoku i we Wrocławiu. 1 marca w Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych została pokazana o zmroku, w lesie brzozowym w Łodzi, a w Europejską Noc Muzeów w dawnym więzieniu kieleckim.

Patronat honorowy nad projektem „Ślad pamięciowy” objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Łódzki, IPN oddział w Łodzi, Prezydent Miasta Zduńska Wola, Powiat Zduńskowolski. Patronat medialny: TVP HISTORIA, Radio Łódź, ZW Media TV.

https://www.sladpamieciowy.pl/

 

Wernisaż 17 września 2023 r. godzina 19 00, Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola filia Skansen Lokomotyw i Urządzeń Technicznych, ul. Kolejowa 6

 

Izabela Łapińska - Polska artystka fotograf i filmoznawca. Profesor sztuki, doktorat i habilitacja w dziedzinie sztuki filmowej, w zakresie fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jest absolwentką fotografii w PWSFTviT w Łodzi. Ukończyła również studia na Uniwersytecie Łódzkim na kierunku kulturoznawstwo, specjalizacja filmoznawstwo.

W dorobku posiada kilkadziesiąt indywidualnych wystaw fotograficznych, krajowych i zagranicznych, oraz liczne publikacje w periodykach, m.in. francuskich, belgijskich, czeskich, greckich. Prace artystki publikowane były m.in. w belgijskim wydawnictwie „Objectif”, we francuskiej edycji „PHOTO”, w magazynie „Pozytyw”, „Camera Obscura”, „Format” i „Akademia”. Izabela Łapińska brała udział w projektach międzynarodowych oraz w konferencjach naukowych, których tematyka bliska była zagadnieniom ciała w kulturze. Obok twórczości fotograficznej, zajmuje się pisaniem teksów – opublikowane dotyczyły fotografii, filmu i reklamy, z naciskiem na tematy oscylujące wokół erotyki, brzydoty ciała, nadużyć i wykluczenia w sztuce. Izabela Łapińska jest profesorem w Łódzkiej Szkole Filmowej.

źródło: TVP Historia

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Infolinia

PKP Intercity

19 757

Przewozy Regionalne

703 20 20 20

Łódzka Kolej Aglomeracyjna

(42) 205 55 15

Współpracujemy z

Ostatnie Posty

  • Brak postów do publikacji.
stat4u