Od niedzieli 14 marca korekta rozkładu jazdy pociągów 2020/21

W niedzielę 14 marca wejdzie w życie korekta rocznego rozkładu jazdy pociągów 2020/2021. Do głównych zmian w Naszym regionie należy zaliczyć powrót pociągu IC Włókniarz oraz uruchomienie 1 pary przyśpieszonych pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej z Sieradza do Łodzi, które pokonają trasę Zduńska Wola – Łódź Kaliska w czasie 27 minut. Dojdzie także do podwyżki cen biletów okresowych w ŁKA na trasie Zduńska Wola – Łódź.

Zmiany, które będą obowiązywać od 14 marca do 12 czerwca br., zapewnią optymalne kursowanie pociągów wszystkich spółek na odcinku Zduńska Wola - Łódź. Modernizacja linii jest na końcowym etapie i nie dochodzi do tak dużych utrudnień w prowadzeniu ruchu pociągów. 

PKP Intercity

PKP Intercity przywróci kursowanie pociągu IC Włókniarz, który kursować będzie w relacji Łódź Fabryczna – Szczecin Główny – Łódź Fabryczna. Pociąg ze stacji Łódź Fabryczna wyjedzie o godzinie 3:58, ze stacji Zduńska Wola odjedzie o 5:01, ze stacji Sieradz 5:14, przyjazd do stacji Poznań Główny planowany jest na godzinę 7:21, a do stacji końcowej Szczecin Główny na 11:23. W drogę powrotną pociąg wyruszy ze Szczecina o 16:48, ze stacji Poznań Główny odjedzie o 20:33. Do stacji Sieradz dojedzie o 22:39, a do Zduńskiej Woli o 22:51. Do stacji końcowej Łódź Fabryczna pociąg dotrze 5 minut przed północą.

Oprócz pociągu Włókniarz na trasie przez Sieradz – Zduńską Wolę pojadą także pociągi:

-> IC Asnyk relacji Warszawa – Wrocław – Warszawa

-> IC Baczyński relacji Warszawa – Wrocław - Warszawa,

-> IC Słowacki relacji Białystok – Wrocław - Białystok

-> TLK Konopnicka Warszawa – Zielona Góra - Warszawa

-> IC Dąbrowska Wrocław – Białystok – Wrocław

-> IC Karkonosze Jelenia Góra – Białystok – Jelenia Góra

-> IC Cegielski Poznań Główny – Kraków Główny – Poznań Główny

Na stacji Pabianice utrzymany zostanie postój handlowy dla pociągu IC Barbakan relacji Kraków Główny - Szczecin Główny kursującego przez Tomaszów Mazowiecki, Łódź Widzew, Koło, Konin, Poznań Główny.

Wszystkie połączenia PKP Intercity oprócz pociągów IC Karkonosze oraz IC Barbakan będą mieć postój handlowy na stacji Łask.

Ruszają intensywne prace na Warszawskim Węźle Kolejowym, które wpłyną na ruch kilkudziesięciu pociągów jeżdżących do i ze stolicy. Przebudowa Warszawy Zachodniej to kolejny etap modernizacji linii średnicowej i jedna z najbardziej ambitnych koncepcji kolejowych ostatnich lat. Modernizacja stacji Warszawa Zachodnia sprawi, że część pociągów kursujących przez Warszawę będzie jeździć trasami zmienionymi. Część pociągów zostanie skierowanych przez stację Warszawa Gdańska, z pominięciem stacji Warszawa Zachodnia, Centralna oraz Wschodnia. Wśród nich będą pociągi IC 1633 Dąbrowska, IC 6126 Słowacki oraz IC 1627 Słowacki, które kursują przez Nasz region.

Łódzka Kolej Aglomeracyjna

Dzięki zbliżającej się ku końcowi modernizacji linii nr 14 na odcinku Zduńska Wola – Łódź Kaliska Łódzka Kolej Aglomeracyjna od 14 marca 32 połączenia między Sieradzem a Łodzią 

Nowością na tej linii będą dwa pociągi przyspieszone z Sieradza do Łodzi i z powrotem. Przyjazd do Łodzi Kaliskiej zaplanowano na godzinę 7:36, a odjazd z tej stacji o godz. 16:33. Poranny pociąg będzie kursował w relacji Sieradz – Łowicz Główny, natomiast popołudniowy na trasie Łódź Widzew – Sieradz. Pociągi przyśpieszone ŁKA z Łodzi do Sieradza pokonają całą trasę w zaledwie 38 minut, natomiast z Łodzi do Zduńskiej Woli w 27 minut. Na skutek podniesionej prędkości do 120km/h pociągi zatrzymujące się na każdej stacji między Sieradzem a Łodzią Kaliską przejadą w czasie 48-53min, natomiast odcinek Zduńska Wola - Łódź Kaliska pokonają w czasie 33-38minut.

– Od 14 marca z uwagi na zakończenie kursowania pojazdów zastępczej komunikacji autobusowej przestanie obowiązywać oferta pozataryfowa „Bilet promocyjny” – zapowiada Joanna Osińska, rzecznik prasowy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Skończy się więc sprzedaż biletów okresowych w obniżonych cenach. Jak tłumaczy przewoźnik, obniżka miała rekompensować podróżnym utrudnienia wynikające z konieczności przesiadek czy wydłużenia czasu przejazdu, a trwające wciąż roboty nie będą już wiązać się ze wstrzymywaniem ruchu pociągów.

Bilety zdrożeją o około 10 proc. Przykładowo za bilet miesięczny powrotny ze Zduńskiej Woli do Łodzi Kaliskiej trzeba było zapłacić dotychczas 239 zł, od najbliższej niedzieli zaś już 274 zł. Tańszą opcją będzie Wspólny Bilet Aglomeracyjny w strefie C. Za migawkę, która upoważnia do podróży pociągami, a także do podróży w strefie 1+2 lokalnym transportem zbiorowym zapłacimy 265zł. Opłaty za przejazdy jednorazowe pozostaną na tym samym poziomie.

Ze względu na remont stacji Łódź Kaliska kursowanie wybranych pociągów zostanie wydłużone do/ze stacji Łódź Fabryczna lub Łódź Widzew. Większość składów pojedzie przez Łódź Olechów, co zapewni bezpośredni dojazd do zakładów pracy znajdujących się w pobliżu stacji Łódź Olechów, Wiadukt i Zachód. 

Polregio

Od marcowej korekty rozkładu jazdy, liczba połączeń na linii Łódź - Zduńska Wola- Ostrów Wlkp/Poznań/ zostanie utrzymana na poziomie obecnego rozkładu jazdy. tj. czterech par pociągów do Poznania i jednej do Ostrowa Wielkopolskiego. 

Koleje Wielkopolskie

Od marcowej korekty rozkładu jazdy piątkowo – niedzielne połączenie Kolei Wielkopolskich uruchamiane będzie o nieco wcześniejszej porze. Pociąg KW 71108 MCAN COIN ze stacji Poznań Główny wyjedzie o godzinie 12:10, by do stacji Sieradz dotrzeć o 14:34, a do Zduńskiej Woli o 14:45. Na stacji docelowej Łódź Fabryczna pociąg pojawi się o 15:40. W kierunku powrotnym pociąg KW 17111 MCAN COIN wyjedzie ze stacji Łódź Fabryczna o godzinie 17:29, ze stacji Zduńska Wola odjedzie o 18:29, ze stacji Sieradz o 18:40, by do stacji Poznań Główny dojechać o 21:02. Historia nazwy MCAN COIN (czyt. Emkan koin) jest ciekawa i warta wspomnienia.

- W tym roku po raz pierwszy daliśmy możliwość nadania nazwy pociągu Kolei Wielkopolskich każdej zainteresowanej osobie i firmie. Był tylko jeden warunek – udział w licytacji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Chcieliśmy w ten sposób przede wszystkim wesprzeć szczytny cel, a jednocześnie dać jedyną taką możliwość wypromowania siebie lub swojej działalności w wyjątkowy sposób. Oznacza to, że nazwa mogła być dowolna, przy zachowaniu zasad  nienaruszania dobrych obyczajów czy praw własności. Dzięki tej inicjatywie na cele WOŚP wpłynęło ponad 20 000 zł.Zwycięzca licytacji prowadzi firmę dokonującą transakcji na rynku kapitałowym i postanowiła nazwać pociąg MCAN COIN. – mówi Beata Wagner z Wydziału Promocji i marketingu Kolei Wielkopolskich

Dzięki działaniom lokalnych społeczności pociąg zyska nowy postój na stacji Opatówek.

Rozkłady:

Zduńska Wola

Sieradz

Wieluń

200A Łódź Kaliska - Sieradz

Komentarze   

0 #1 Janusz 2021-03-22 21:51
Podoba mi sie ta nowoczesna nazwa MCAN COIN.
Super że pomogli charytatywnie wraz z Kolejami Wielkopolskimi. Gratulacje
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Infolinia

PKP Intercity

19 757

Przewozy Regionalne

703 20 20 20

Łódzka Kolej Aglomeracyjna

(42) 205 55 15

Współpracujemy z

stat4u