Noc Muzeów i otwarcie Makiety Kolejowej

Nowoczesny pawilon z ogromną kolejową makietą został otwarty w karsznickim skansenie lokomotyw, który jest filią Muzeum Historii Miasta. Inwestycję zrealizowano w ramach Budżetu Obywatelskiego.

 Kto chce zobaczyć karsznickie rozjazdy kolejowe z lotu ptaka, nie musi już wzbijać się w powietrze. Wystarczy odwiedzić przeszklony pawilon w skansenie lokomotyw, w którym prezentowana jest makieta o powierzchni 16 metrów kwadratowych. Przedstawia zakłady kolejowe w ich współczesnym kształcie. – Jest tu hala czołowa ze skansenem, fragment węzła kolejowego, torowisko oraz przyległe bloki mieszkalne – wymienia Tomasz Polkowski, dyrektor Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. – Model wykonany został w skali H0, czyli 1:87. Gdybyśmy chcieli odwzorować w ten sposób całe Karsznice, makieta musiałby mieć rozmiar, co najmniej 12 na 16 metrów. Skupiliśmy się zatem na kolejowym sercu dzielnicy – tłumaczy.

Pierwowzorem dla nowej makiety były prace modelarskie prowadzone przez karsznickich kolejarzy w latach 90.  – To oni stworzyli pierwszą makietę – przypomina Zenobia Radwańska, współautorka pomysłu budowy pawilonu. – Chcieliśmy przenieść ją w bardziej przestronne, reprezentacyjne miejsce, ale okazało się, że przechowywana w nieodpowiednich warunkach, nie nadaje się do renowacji. Dlatego pojawiła się potrzeba stworzenia nowej – wyjaśnia.

Jak ocenia finalny efekt? – Powstał ponadprzeciętny projekt. To wyjątkowa atrakcja, która podniesie walory turystyczne skansenu – mówi Zenobia Radwańska.

Inwestycji nie byłaby, gdyby nie zapał karsznickich działaczy społecznych. To oni zgłosili projekt budowy pawilonu do Budżetu Obywatelskiego i wypromowali go wśród mieszkańców. – Dziękuję im wszystkim za ich ogromną pracę na rzecz utrwalania w naszej zbiorowej pamięci niezwykłej historii Karsznic i mieszkańców osiedla. Wspólnie przywracamy właściwe miejsce tradycji kolejarskiej – mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.

Pawilon wystawienniczy ma 78 metrów kwadratowych. Inwestycja kosztowała 390 tyś. zł i została sfinansowana z Budżetu Obywatelskiego Miasta Zduńska Wola.

Oficjalnego otwarcie pawilonu odbyło się 15 maja 2021 roku podczas Nocy Muzeów. Pawilon jest otwarty dla mieszkańców od wtorku do piątku w godzinach 11.00-15.00 oraz w weekendy po wcześniejszym umówieniu się pod numerem telefonu 667 041 88.

źródło: Urząd Miasta Zduńska Wola

Zdjęcia Zduńskowolskie Wieści Kolejowe:

 

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Infolinia

PKP Intercity

19 757

Przewozy Regionalne

703 20 20 20

Łódzka Kolej Aglomeracyjna

(42) 205 55 15

Współpracujemy z

Ostatnie Posty

  • Brak postów do publikacji.
stat4u